Hogyan reagál egy betörésre?

Jänner 24, 2022
Hogyan reagál egy betörésre?

Mindenféle biztonsági óvintézkedést megtesz, hogy a lehető legjobban megvédje magát egy ilyen forgatókönyvtől – és mégis mindig egyike lehet a szerencsétleneknek, akik egy betörés áldozatává válnak. Az alábbiakban egy ellenőrző listát talál arról, hogy ebben az esetben mit kell feltétlenül figyelembe vennie, és hogyan kezelheti ezt a helyzetet lépésről lépésre.

nyugodt maradni
ne gyötörd magad önszemrehányással és
értelmesen cselekedjen.

1. ESET – SZETT SZEMBE A BETÖRŐVEL

1. ESET – SZETT SZEMBE A BETÖRŐVEL

A legrosszabb esetben a betörő(k) váratlanul előtted vannak. Ugyanúgy megriadhatnak a váratlan találkozástól, hogy azonnal elmenekülnek. Ne akadályozza meg őket a szökésben, hanem jegyezze meg megjelenésüket. Ha profikról van szó, akkor a ház lakóival való konfrontáció nem tántorítja el őket, akár el is tervezték, hogy azonnal megkapják a széfkulcsot.

Ha a betörők értéktárgyakat követelnek Öntől, a széf kulcsát vagy az elektronikus zár megfelelő kódját, Ön nem tanúsít ellenállást, hanem átadja a tárgyakat és kinyitja a széfet. A hősiesség nem állja meg a helyét. Kövesse a betörők utasításait, maradjon higgadt, és sok mindent megóvjon az agyában - milyenek az elkövetők (szakállas, szemüveges, magas, alacsony, vékony, kövér stb.), milyen ruhát viselnek, törött angolul beszélnek-e vagy úgy hangzik, mint az anyanyelv stb., minden apró tipp hasznos lehet a rendőrségnek.

Az elkövetők zsákmányukkal elhagyják a házat, Ön pedig sokkolva marad. Most hívd a rendőrséget és hagyja el a tetthelyet úgy, ahogy van – ne tegyen el semmit, ne töröljön le semmit, hogy elkerülje a nyomok (ujjlenyomatok) elvesztését. Próbálj nyugodtan lélegezni, igyál egy pohár vizet, hívj fel valakit, akiben megbízol, és ha egyedül élsz, kérd meg, hogy jöjjön el, hogy legyen veled valaki.

2. ESET – AZT HISZED, VAN BETÖRŐK A HÁZBAN

2. ESET – AZT HISZED, VAN BETÖRŐK A HÁZBAN

Olyan zajokra ébreszt, amelyeket nem tud azonosítani, és az első gondolata az, hogy valaki manipulál itt? Vagy csak hazajön, és úgy érzi, itt valami nincs rendben, illetéktelenek vannak a házban?

Helyezze magát biztonságba – próbálja meg észrevétlenül elhagyni a házat, vagy ne lépjen be. Hívd fel a szomszédot, hogy engedjen be, és hívja a rendőrséget.

Ossza meg nevét és címét, és mit vett észre, van-e a közelben olyan autó (rendszáma), amelyet nem ismer?

3. ESET – BETÖRÉST ÉSZLEL

3. ESET – BETÖRÉST ÉSZLEL

Talán nyugodtan aludt, amíg az elkövetők kitakarították a lakást?

És amikor felkelsz, rájössz, hogy betörés áldozata lettél.

Vagy csak a nap folyamán veszi észre a betörést, mert ékszert keres, vagy dokumentumra van szüksége.

MIT TENNI A BETÖRÉS UTÁN?

Hívja a rendőrséget, és hagyjon mindent úgy, ahogy van – ez minden betörésre vonatkozik, függetlenül attól, hogyan hajtották végre, mikor, akár jelen volt, akár nem. A rendõrség nem tud mit kezdeni a tiszta és rendezett bûnhelyszínnel, értékes nyomok vesznek el közben - ruhaszálak, szõr, haj, ujjlenyomatok stb.

Takarítani csak azután szabad, hogy a rendőrség lefényképezte, vagy a bizonyítékokat biztosították.

A rendőrökkel járja be az egész házat/lakást, hogy megállapítsa, hogyan jutottak be a betörők a házba, van-e nyoma a kifogásnak, hol van kár, mit rongáltak meg stb. lopott.

Az igazságügyi orvosszakértői vizsgálat befejezése után saját maga készíthet fényképeket otthona állapotáról - így rögzítheti, hogy milyen volt a betörés után - kidobott tárgyak, fiókok feldúlása, betörés nyomai az ajtón, stb. Ezek a képek a biztosítás szempontjából fontosak a kár megállapításához, vagy a megfelelő kárrendezéshez.

Ha hitelkártyát, takarékkönyvet vagy mobiltelefont loptak el, zárolja le azokat (pl. a 116 116 segélyhívó számon, a Visa hotline-on, a takarékkönyvvel kapcsolatos bankjával, értesítse a mobiltelefon-szolgáltatót), hogy az elkövetők ne okozhassanak többet. kár. Tájékoztassa a járási hivatalt/járási hatóságot az útlevél, személyi igazolvány vagy egyéb iratok ellopásáról.

Készítsen listát az összes ellopott értékről (lopott áruk listája - az űrlapok letölthetők). Lehet, hogy van egy listája az értéktárgyakról, beleértve a fényképeket is, ami természetesen hasznos. Értékei (órák, ékszerek, elektronikai eszközök, érmegyűjtemény stb.) bizonyítékaként szolgál, és lehetővé teszi annak megállapítását, hogy valójában mit loptak el. A rendőrség felhasználhatja a listát az ellopott értékek felkutatására. Minél több részletet ismerünk (márkák, gyártók, speciális márkák, vásárlási bizonylat), annál jobb.

Ha még mindig van nyugtája az értékekről, ezek a legjobb bizonyítékok. A termékleírás és a hozzávetőleges vásárlás dátuma megkönnyítheti az eladó számára a hasznos információk megadását.

Végső soron a bizonyítási teher a biztosítottra hárul, és az igényelt pénzösszeg kifizetése szempontjából lényeges.

Az értékjegyzéket biztonságos helyen (hiteles széf, széf) kell őrizni. Ha betörés történik és az elkövető az íróasztalon fedezi fel őket, már csak meg kell keresnie ezeket a tárgyakat, megkönnyítik a munkáját.

Ha a széfet feltörik, és a listát megtalálják, akkor az értékek valószínűleg amúgy is a széfben vannak – hacsak nem értékes festmények, szobrok, szőnyegek stb.

Sok betörő opportunista tolvaj, és mindent elvisz a helyszínen, amit csak tud. A lehető leggyorsabban el akarják hagyni a bűncselekmény helyszínét, hogy ne fedezzék fel őket. Szekrényekben és komódokban turkálnak, ékszereket és készpénzt tömnek a zsebükbe, visznek magukkal pénztárcát, okostelefont, laptopot stb. Ha észrevesznek egy széfet, gyorsan megállapítják, hogy könnyen nyitható-e.

Javasoljuk, hogy vásároljon bevizsgált széfet, mivel nem törhető fel könnyen. (lásd a Megelőző védelem - széf vásárlás című bekezdést cikkünk végén).

A lehető legrövidebb időn belül értesítse biztosítóját, írja le az események menetét, és adja át az ellopott áruk listájának másolatát, fényképeket, stb. , megdöntött ablak, kinyitott bejárati ajtó stb.). Ha ez a helyzet, a biztosítási ellátás csökken.

Ha magában az épületben kár keletkezett, értékbecslőt/szakértőt lehet hívni.

Betörési kísérlet, nem hiányzott semmi

Ha azt gyanítja, hogy betörést kíséreltek meg, de ez nem sikerült, akkor az Ön döntése, hogy bejelenti-e az esetet. Nem loptak el semmit, de az ablak megsérülhetett. Ezért célszerű betörési kísérletet is bejelenteni.

Ellenőrizze az összes biztonsági intézkedést, és esetleg hajtson végre további biztonsági intézkedéseket. Sajnos előfordul, hogy a betörők ismétlődő jogsértőkké válnak, és az első alkalommal csak a várható akadályokról kaptak képet.

Az egyik szempont, amelyet nem szabad alábecsülni a betörések áldozatainál, a lelki sérülés. A betörés okozta sokk általában néhány nap után elmúlik, de a hosszú távú bizonytalanságok mélyen gyökereznek, és szorongáshoz és alvászavarokhoz vezethetnek. Az érintettek nemcsak értékeiket veszítették el, hanem azt is, hogy biztonságban vannak a saját négy falukban.

Kérjen szakmai segítséget, hogy ezek a feltételek megszűnjenek. Ha beszél az esetről családjával, barátaival vagy egy szakmailag képzett személlyel, akkor visszanyeri a félelemtől való félelmet.

Fektessen be új biztonsági eszközökbe, hogy otthona ismét biztonságos hellyé váljon.

Megelőző védelem

Tegye biztonságossá ingatlanát. Az alábbi lista tippeket és tippeket ad ehhez.

Amikor elhagyja a házat

Minden ajtót (ne feledkezzünk meg a garázsról, műhelyről stb.) nemcsak be kell zárni, hanem be is kell zárni. Az ablakokat nem szabad megdönteni. A biztosítás akkor köt ki, ha bebizonyosodik, hogy nyitott erkélyajtón, vagy dőlt ablakon jutott be az elkövető!

Megelőző védelem

Tegye biztonságossá ingatlanát. Az alábbi lista tippeket és tippeket ad ehhez.

Amikor elhagyja a házat

Minden ajtót (ne feledkezzünk meg a garázsról, műhelyről stb.) nemcsak be kell zárni, hanem be is kell zárni. Az ablakokat nem szabad megdönteni. A biztosítás akkor köt ki, ha bebizonyosodik, hogy nyitott erkélyajtón, vagy dőlt ablakon jutott be az elkövető!

Kérje meg a szomszédokat, hogy vigyázzanak az ingatlanára – ürítsék ki a postaládát, rakják ki a kukákat a szokásos időben stb. A háznak lakottnak kell lennie, még akkor is, ha a tulajdonosok nyaralnak. Kerülje az olyan utalásokat, hogy nincsenek jelen (vigyázz a Facebook-bejegyzésekkel).

Biztonságos világítás

A betörők szeretik a sötétet, a túl sok fény zavarja a munkájukat. Szereljen be elegendő világítást a bejárati és a feljáró területére, valamint a kertbe. A területeket erősen megvilágítják mozgásérzékelők, és nem nyújtanak menedéket a betörőknek.

Időzítőkkel programozhat lámpákat, redőnyöket, televíziókat stb., és így úgy tehet, mintha valaki otthon lenne. Az otthoni édes otthonnak lakottnak kell tűnnie, nem csendesnek és elhagyatottnak.

Hogyan lehet belépni az ingatlanba

Nem mindenki akarja magát elbarikádozni egy erős fal mögé, de ennek ellenére javasoljuk az ingatlant körülvevő biztonságos kerítést vagy sövényt. Minél többet kell legyőzni, annál nehezebb lesz a betörés célpontja. Ha az Ön háza szabadon megközelíthető, akkor sajnos nem csak Önnek való.

Rendelés a kertben/teraszban

Bosszantó lehet minden nap elrakni létrákat, kerti bútorokat stb. Ha azonban állva maradnak, esetleg még mindig az ablaknak támaszkodnak, akkor ideális beszállást segítő eszközök a felső emeleteken.

Az ablakokat és ajtókat biztonsági zárral szerelje fel

Tudja meg egy szakembertől, hogy melyik zár a legmegfelelőbb az Ön számára. Ellenállóbbá teszik a zárakat a biztonsági szerelvények, hengerzárfedelek stb.

A biztonsági üvegablakok nagyfokú ellenállást biztosítanak, és nem törnek el pusztán a betöréstől.

Riasztó és behatoló riasztó rendszerek

Riasztó- és behatolásjelző rendszerek széles választéka áll rendelkezésre. Léteznek például segélyhívó/szolgálati központhoz csatlakozó riasztórendszerek és csatlakozás nélküli riasztórendszerek. Csatlakozás nélküli riasztórendszerek esetén villogó fény vagy jelzőhang szólal meg. Az aktivált riasztórendszer hatékonyabb védelmet nyújt a behatolókkal szemben, mivel a szerviz minden riasztást tudomásul vesz, és annak megfelelően reagál.

A kamerabábukat a professzionális betörők felismerik, az opportunista tolvajok elbizonytalanodhatnak, és szándékaik előtt feladhatják.

Felhívjuk figyelmét, hogy a térfigyelő kamera csak a saját ingatlanát figyelheti.

Ezeket a biztonsági berendezéseket szakemberrel szereltesse fel, ismeri a törvényi előírásokat és tudja hol van a megfelelő hely stb.

Széf vásárlása


Az iratokat (születési vagy házassági anyakönyvi kivonat, állampolgársági szerződés, bizonyítvány, útlevél, szerződés stb.) és az értékeket (ékszer, készpénz, érmegyűjtemény, elektronikai eszközök stb.) a legjobban hiteles széfben tárolni.

A nem tanúsított széfnek nincs biztonsági szintje, és csak a biztosítónál lehet biztosítani.

A tesztelt vagy tanúsított széfeken viszont egy sor olyan tesztet kell elvégezni, amelyeknek meg kell felelniük Európa-szerte meghatározott kritériumoknak. Független vizsgáló intézetek - ESSA, VDS stb. - végzik el ezeket a tanúsításokat, és a széfeket biztonsági osztályokba sorolják.

A széf betörési eszközökkel (mechanikus, elektromos és termikus szerszámokkal) van tesztelve. Minél hosszabb ideig tart a széf feltörése, annál magasabb az ellenállási szint és a biztonsági szint. Szándékosan tartózkodunk az időpontok megadásától, hogy a betörők ne tudjanak, mire számíthatnak. Ehelyett ellenállási egységeknek nevezik (RU = Resistant Units).

Példák:

Például egy EN 0 osztályú széf duplafalú, tesztelt 1. osztályú zárral és 30/30 RU garantált ellenállású egységekkel rendelkezik. Ausztriában magánbiztosítás 20 000 euróig, kereskedelmi biztosítás 10 000 euróig. Magánbiztosítás Németországban 40 000 €-ig, kereskedelmileg 10 000 €-ig, --.

Az EN IV osztályú széf többfalú, minden oldalán speciális töltettel rendelkezik, 2 db EN 1300 szerinti tesztelt B osztályú zárral és 120/180 RU garantált ellenállási egységekkel rendelkezik. AT és DE magánbiztosítás 400.000 €-ig, --, kereskedelmileg 150.000 €-ig, --.

A biztosított értékek szempontjából tehát meghatározó a széf biztonsági szintje. (A feltüntetett maximális biztosítási összegek nem kötelező érvényű információk - minden biztosító némileg eltérően reagál, ezért fontos, hogy széfvásárlás előtt felkeressük a biztosítót, és tisztázzuk, hogy mely értékeket érdemes biztosítani).

A tanúsítvánnyal rendelkező széf belsejében egy teszttábla található, amely információkat tartalmaz a vizsgáló intézetről, a biztonsági szintről stb.

Ha különösen fontosnak tartja a tűzálló szállást, akkor tűzálló széfre van szüksége. A tűzvédelemnek semmi köze a betörés elleni védelemhez, de külön vizsgálatokban tanúsítják. A széfek speciális tűzvédelmi kemencékben vannak és magas hőmérsékletnek vannak kitéve, a belső hőmérséklet nem haladhat meg egy bizonyos szintet.

ÖSSZEFOGLALÁS

Ne könnyítse meg a betörők dolgát, és védje otthonát elektronikus és mechanikus biztonsági eszközökkel.
Ne legyen óvatlan, amikor elhagyja a házat – zárja be, zárja be az ablakokat, tegye el a hozzáférést segítő eszközöket stb.
Ha sajnálatos módon betörés történt, a következőket kell betartani:

    soha ne tedd magad veszélynek
    értesítse a rendőrséget
    ne változtasson semmit a tetthelyen
    Ha lehetséges, írja le az elkövetőt/menekülő autót,
    lopott áruk listáját készíteni és
    forduljon biztosítójához
    kérjen szakértői segítséget, ha szorong a betörés miatt, és fontolja meg további biztonsági intézkedések bevezetését
    ÖSSZEFOGLALÁS